AROMATERAPIA

Boska aromaterapia

Aromaterapia to jedna z naszych pasji. Towarzyszy nam codziennie w życiu prywatnym i zawodowym. Wszystkie elementy marki Bosko spaja moc olejków eterycznych. Nasze zabiegi łączymy z aromaterapią a w miejscach naszej pracy jest ona wszechobecna i wyczuwalna od momentu przekroczenia progu. Śledźcie naszego bloga dowiecie się kiedy będziemy się z Wami dzielić naszą wiedzą na warsztatach.

Czym jest aromaterapia?

Aromaterapia to forma medycyny naturalnej, która wykorzystuje lecznicze właściwości świata roślin. Polega ona na wprowadzeniu olejków eterycznych do organizmu. Aromaterapia zastosowana w kosmetykach nie tylko nadaje im wyjątkowy zapach i dobroczynne dla organizmu właściwości, ale staje się dla nich naturalnym konserwantem.

Już tysiące lat temu nasi przodkowie poznali i stosowali aromaterapię. Kolebką wiedzy o olejkach eterycznych był starożytny Egipt, ale pierwsze wzmianki o nich znaleźć można w starożytnych pismach i Biblii. Olejki eteryczne stosowane były do obrzędów religijnych, balsamowania zwłok, uzdrawiania i rytuałów pielęgnacyjnych. Legendy o kosmetykach królowej Kleopatry są nadal żywe i wykorzystywane obecnie. Dziś ponownie dostrzegamy i doceniamy dobroczynne właściwości olejków eterycznych, które przed wiekami uznawano za największe bogactwo i jeden z najcenniejszych darów.

Czym są olejki eteryczne?

Olejki eteryczne to mieszaniny lotnych związków o różnorodnym składzie chemicznym, wyodrębnione z roślin najczęściej metodą destylacji z parą wodną. Szacuje się, że na całym świecie wyróżniamy około 18 000 roślin olejkodajnych, jednak tylko około 300 olejków eterycznych wykorzystywanych jest w takich dziedzinach jak medycyna, aromaterapia, czy przemysł farmaceutyczny.
Olejki eteryczne powstają w procesie destylacji z różnych części roślin. Ubocznym produktem tego procesu są tak zwane hydrolaty, czyli wody kwiatowe. Do pozyskania olejku eterycznego wykorzystuje się różne części roślin, w tym korzenie, kwiaty, liście, łodygi i żywicę.
O wyjątkowości olejków świadczy również fakt, że są niezwykle trwałe i dzięki swoim właściwościom mogą stanowić cudownie skuteczny konserwant w kosmetykach. Produkcja olejku eterycznego jest pracochłonna i wymaga dużej ilości surowca. Przykładowo aby uzyskać jeden kilogram różanego olejku eterycznego potrzebujemy ok 4 ton płatków róż, dlatego też cena za 5 ml olejku z róży damasceńskiej często dochodzi do 1200 zł. Na tej podstawie możemy mniemać, że większość produktów dostępnych na rynku nazywanych „olejkami eterycznymi” to produkty fałszowane. Dlatego pod szyldem Bosko znajdziecie jedynie naturalne olejki najwyższej klasy – w naszych gabinetach czy sklepie – https://www.boskoterapia.pl/product-category/olejki-aromaterapeutyczne/.

Warto wiedzieć, iż jeden olejek eteryczny zawiera do kilkuset związków chemicznych. To pozwala zrozumieć, jak silne działanie ma stosowanie aromaterapeutycznych olejków eterycznych i również, że należy używać je z rozwagą i szacunkiem dla świata roślin.

Jakie są cechy wspólne olejków eterycznych?

Olejki eteryczne są wieloskładnikowymi mieszaninami substancji lotnych o działaniu antyoksydacyjnym, czyli przeciwzapalnym. Dzięki swojej budowie przenikają barierę krew-mózg i oddziałują na wszystkie nasze układy. Olejki eteryczne wykazują również właściwości antyseptycznie i wielokierunkowo pobudzając naturalne siły organizmu. Substancje, z których powstają, służą roślinom do komunikacji z innymi roślinami i owadami oraz chronią je przed chorobami i drapieżnikami.
W zależności od składu, niektóre działają bardziej, a inne mniej wirusobójczo, bakteriobójczo i grzybobójczo, jednak ich synergiczne połączenie wzmacnia i potęguje działanie.

Kolejna cecha wspólna łącząca olejki eteryczne to ich intensywny zapach, który wykazuje terapeutyczne właściwości już w bardzo małych stężeniach. Używając olejków zapewniasz sobie dodatkową ochronę i pozytywnie wpływasz zapachem na swoje samopoczucie i zdrowie. Jednocześnie pamiętaj, że przygodę z czysta, terapeutyczną aromaterapią zaczynasz zawsze od niewielkich ilości. Aby wprowadzić olejek eteryczny do organizmu przez skórę zawsze rozcieńczaj go w olejkach roślinnych, woskach lub innych bogatych w lipidy substancjach. Tę samą zasadę, czyli połączenie olejku z nośnikiem, stosuj również w przypadku kąpieli, gdyż olejki jako substancje lotne nie rozpuszczają się w wodzie.
Pamiętaj, że tylko czyste olejki, posiadające odpowiednie certyfikaty, dają gwarancję skutecznego i prawidłowego oddziaływania na ciało duszę i umysł. Dlatego watro zwrócić uwagę na źródło pochodzenia wybieranych olejków eterycznych przed ich zakupem i użyciem.

Co wpływa na jakość terapeutyczną olejków eterycznych?

Na skład olejku oraz jego właściwości terapeutyczne wpływa wiele czynników, takich jak: odmiana rośliny, warunki, w jakich dojrzewa, nasłonecznienie, czy sposób i czas zbioru. Najwyższa jakość oraz możliwości pozyskania olejku eterycznego, przekłada się więc na jego dostępność i wartość terapeutyczną.
Jeśli poszukujesz olejków eterycznych, które faktycznie zwalczają wirusy, bakterie i grzyby, zainwestuj w najlepsze, najbardziej skuteczne aromaterapeutyczne produkty. Warto zwrócić uwagę czy posiadają certyfikat bo to świadczy o ich jakości. Można również zdać się przy wyborze olejków na opinię eksperta. (Boskoterapia.pl udziela bezpłatnych konsultacji online – skontaktuj się z nami przez nasz fanpage na FB lub napisz do nas mail bosko@boskoterapia.pl – staramy się odpowiadać szybko jednak uzbrójcie się w cierpliwość – w ostatnim czasie zainteresowanie naszymi poradami przerosło nasze oczekiwania.) Na rynku od lat działają marki, które do każdego olejku są w stanie dołączyć potwierdzone badania, jak np.: spektrometria mas, hromatografia gazowa, czy inne specjalistyczne analizy. To właśnie takim producentom polecamy zaufać. Jak po zastosowaniu powinien zadziałać dobrej jakości olejek eteryczny? Powinien natychmiast przynieść ulgę np. w takich doległościach jak katar czy bólu głowy. Czasami jednak na efekt czeka się nieco dłużej, dlatego czasami, przy bardziej przewlekłych dolegliwościach, uzbrój się w cierpliwość.
Niepokojący jest niestety fakt, że większość olejków dostępnych w aptekach, sklepach zielarskich oraz miejscach ze zdrową żywnością, to syntetyczne kompozycje zapachowe. Wciąż brakuje podstaw prawnych, które regulowałyby oznaczenia olejków, dlatego często, na opakowaniu możemy znaleźć napis: „naturalny olejek eteryczny”, a nie ma on zbyt wiele wspólnego z naturą… Warto zwracać uwagę na nazwę łacińską olejku eterycznego oraz kraj pochodzenia, gdyż te informacje bardzo dużo mówią o samych jego właściwościach. Pamiętajmy również, ze cena jest tu dość ważnym wyznacznikiem. Zdecydowanie tańsze będą olejki cytrusowe ( do których produkcji potrzebujemy mniej surowca), niż olejki pochodzące z żywic, czy chociażby sam olejek różany. W tym przypadku rzeczywiście za ceną idzie jakość, a za jakością klasa terapeutyczna i efekt, jaki uzyskamy po właściwym zastosowaniu olejku eterycznego. Dlatego, jeżeli na półce sklepowej widzimy olejki eteryczne w zbliżonej cenie, gdzie np. drzewo sandałowe lub olejek z kadzidłowca niewiele różni się ceną od olejku cytrusowego, to też powinno wzbudzić nasza czujność.
W działalności Bosko zwracamy szczególną uwagę na jakość olejków eterycznych, ponieważ wykorzystujemy je do pracy przy zabiegach z ciałem drugiego człowieka. Obcując z tak cennymi roślinnymi substancjami zapewniamy dodatkowo ochronę antybakteryjną jak i wpływamy zapachem na samopoczucie i zdrowie swoje oraz naszych klientów.

Jak stosować olejki eteryczne?

Olejki eteryczne nie tylko tworzą świat przepięknych zapachów, ale posiadają też niezwykłe właściwości terapeutyczne. Zapachy działają na ciało, umysł i duszę. Odpowiednio dobrany zapach uwalnia od napięć, pobudza koncentrację, orzeźwia, inspiruje. Bardzo często w zapachach odnajdziesz cudowne wspomnienia z wakacji czy dzieciństwa, gdyż olejki eteryczne otwierają nasze zmysły, gdyż olejki eteryczne pozwalają tobie pobudzić zmysły, a dzięki temu możesz otworzyć się na wiele nowych, miłych doznań płynących z ciała i otoczenia.

Naturalne olejki eteryczne możesz stosować na kilka różnych sposobów:

I. WDYCHANIE

1. Wdychanie z dyfuzora:
Jest to jeden z najbardziej znanych i bezpiecznych sposobów stosowania olejków eterycznych. Podczas oddychania lotne cząsteczki olejku eterycznego przedostają się do komórek węchowych znajdujących się w górnej części nosa, a stamtąd do węchomózgowia, czyli najstarszej części naszego mózgu. Przenikają barierę krew – mózg i z krwiobiegiem trafiają do wszystkich komórek naszego ciała. Zimna para wodna, pod wpływem ultradźwięku, rozpraszana jest w całym pomieszczeniu, zaś cząsteczki olejku skutecznie neutralizują patogeny w powietrzu, wpływając na jego czystość i zapach. Odpowiednie mieszaniny chronią naszą odporność, poprawiają samopoczucie, motywują nas do działania wpływając na pracę wszystkich układów naszego ciała.

2. Wdychanie z kominka aromaterapeutycznego:
To często stosowana forma do inhalowania olejków eterycznych. Świeczkę typu „tea light” umieszczamy w kominku, a do pojemnika z wodą dodajemy kompozycję olejków lub jeden olejek eteryczny. Świeca podgrzewa olejek i powoduje jego parowanie, a zapach rozprzestrzenia się w pomieszczeniu. Minusem tej metody jest fakt, iż zbyt wysoka temperatura może zmniejszyć walory terapeutyczne olejków oraz zmienić ich zapach.

3. Wdychanie z dłoni:
To jedna z najszybszych form aplikacji olejków. W tym celu nałóż dłoń kroplę olejku eterycznego i wykonaj kilka wdechów. Szybka aplikacja olejku, w pierwszej kolejności, zadziała antyseptycznie. Jednak aby olejek mógł przeniknąć do krwiobiegu, połącz go z bazą kremową lub olejową. Przy tej szybkiej aromatycznej technice warto pamiętać o wybieraniu olejków delikatnych dla skóry jak np. lawenda lub mandarynka.

II APLIKACJA NA SKÓRĘ – Masaż aromaterapeutyczny:

Naszą ulubioną i najczęściej stosowaną metodą wprowadzania aromaterapii do organizmu jest masaż. Najczęściej podczas jego wykonywania aplikujemy mieszaniny oraz odpowiednio dobrane kosmetyki aromaterapeutyczne na skórę. Skóra to niezwykły narząd, największy jaki człowiek posiada. Możemy śmiało powiedzieć, że to istny cud natury. Skóra jest zwierciadłem duszy, na którym jak na ekranie wyświetlają się obrazy płynące prosto z naszego wnętrza. Dlatego z ogromną uwagą wczytuj się we wszystkie sygnały, które przekazuje Ci wygląd Twojej skóry. W ten sposób zawczasu możesz poczuć w jakim stanie są twoje poszczególne narządy wewnętrzne, jaki masz poziom stresu, na ile jesteś w równowadze lub w jakim stopniu służy ci to, co jesz.
Niektórzy określają skórę jako „trzecie płuco”, gdyż oddycha, filtruje, czyli przyjmuje i wydala wszystkie aplikowane na nią substancje. Podobnie jest z aromaterapią używaną podczas masaży, dlatego bardzo starannie dobierzemy dla Ciebie indywidualnie odpowiednie mieszaniny. Istotne jest stężenie jakiego będziemy używały oraz miejsce gdzie nałożymy olejek. Innego stężenia używamy masując skórę głowy, karku, dłoni lub stóp, a inne pracując ze skórą twarzy.

Bosko jest unikatowym zjawiskiem na rynku – spajamy ze sobą takie dziedziny wiedzy jak aromaterapia, praktyczna wiedza z dziedziny kosmetyków oraz terapie manualne. Jako zespół Bosko od 2013 zdobywamy wiedzę aromaterapeutyczną i wykorzystujemy ją w praktyce. Nieustannie poszerzamy nasze kompetencje ucząc się od największych autorytetów w branży. Śledzimy publikacje naukowe i uczestniczymy w fachowych szkoleniach. Za nami setki konsultacji aromaterapeutycznych oraz liczne warsztaty. W naszej pracy gabinetowej używamy wyłącznie sprawdzonych aromaterapeutycznych kosmetyków. Wybieramy ekologiczne, wegańskie, certyfikowane kosmetyki, które odpowiednio dobrane dobroczynnie oddziałują na skórę. Tworząc odpowiednie receptury, bazujemy na najlepszej jakości olejach bio, bogatych w kwasy omega (najczęściej korzystamy z oleju migdałowego, sezamowego czy sacza inchi przy recepturach na skórę głowy).

Przyjdź, sprawdź, oddaj się w nasze ręce i poczuj się BOSKO….

Więcej informacji o naszych masażach znajdziesz tutaj https://www.boskoterapia.pl/zabiegi-twarzy/.